page header tiny

CRM Özellikleri TetraBOSS Neden Farklı?

Müşteri yönetimine başlayın.

Her sektöre uyan CRM sistemi TetraBoss CRM için demo talep edin ya da detaylı bilgi alın.

Ürünler ve hizmetler

Ürün ve hizmetlerinize ait tüm verileri ya da dokümanları kayıt ve takip edin.

-Bi chat uygulaması daha değil!

Planlayın. Katılın. Görüşün.

Anlık bildirimlerle ve e-posta bildirimleriyle tamamlanan ya da devam eden iş süreçlerinizden anlık haberdar olun. Güncel haber kaynağı ile gönderiler oluşturarak personelinizle bilgi paylaşın. Duyurular, kampanyalar ekleyebilir ve bu sayede şirket içi güncel olaylardan ve kararlardan haberdar olabilirsiniz.

video conf hero img cut tiny

Şirket raporları, istediğiniz gibi.

Yapılan ve geciken işleriniz için tüm alanlardan rapor alabilir. Personelinizin hangi işler için ne kadar zaman harcadığını görebilirsiniz.

gelismis raporlama

Masraf ve iş akışı takibi

İş süreçlerinizin, hangi aşamada olduğunu, anlık yazışmalarla istediğiniz zaman istediğiniz yerden takip edin. İş akışı sırasında ortaya çıkan veya müşterilerinizin ilettiği sorunların anlık olarak çözüme ulaşsın. Tüm detaylar bir havuzda biriksin.

Destek paneli ile sorunları hızlıca çözün.

Müşteriden geri bildirim alarak anında çözüme ulaştırın. Müşteri memnuniyetini arttırın.

Envanter yönetimiyle sızıntı kalmasın.

Verimli çalışan bir sabit kıymet sistemiyle mevcut demirbaşları görün. Hangi firmadan satın alındığı, ne zaman alındığı, ücreti ve konumunu görün. Kim tarafından kullanıldığını kolayca takip edebilirsiniz. Bu sayede kaçaklar ve kayıplarınızı da önlenmiş olursunuz.

Müşteri kayıtları

Mevcut müşterilerinizin bilgilerine hızlıca ulaşmak için ya da yeni ekleyebilir ve müşterileriniz için oluşturduğuz görevlerin durumlarını takip edebilirsiniz. Müşteri hakkında köklü bir bilgi birikimi ile ürün ve hizmetlerinizi verimli bir şekilde geliştirebilirsiniz

müşteri kayıt takip programı crm tiny

Personel ve iş takibi.

Personelin izin, masraf, avans ve seyahat gibi süreçlerinin kolayca onaylanıp takip edilsin. İş süreçlerinizin, hangi aşamada olduğunu, anlık yazışmalarla istediğiniz zaman istediğiniz yerden takip edin.

personel ve iş takip v1 tiny

Satış ve teklif

Müşterilere gönderilecek tekliflerinizin kolayca hazırlanıp şirketinize özel tasarımla hazırlanması ve gelen talepler doğrultusunda revize edilip .PDF çıktısı alabilmenizi sağlar.

Bütçe yönetimi

Satın alma talepleri istenirse bütçeye bağlanabilir. Satın alma bütçesi dahilindeki alımlar sadece yönetici onayına gider. Bütçeyi aşan alım kalemler ise otomatik olarak reddedilir. Sistem revizyon bütçe talebinde bulunur.

Satın alma süreçleri hızlansın.

Taleplerden oluşan alanda işletmenizde gerçekleştirilecek ya da yeni ürün taleplerinizin elektronik ortamda gerekli onay aşamalarından kolayca geçirilerek hızlıca çözüme ulaşmanızı sağlar. (Talepler otomatik olarak tedarikçilere iletilir ve web üzerinden geri dönüşlerinizi alabilirsiniz.)

Dosya yönetimi

Bu bölümde hem kişisel hem ortak dosya paylaşımları yapabilir. Kendinize özel bir Dropbox veri depolama alanı yaratabilirsiniz.

Görev planlama

Kişisel işlerinizi takip etmek için yapılacak iş listeleri oluşturun. Personelinize görevler atayın. Diğer kullanıcılarla paylaşana kadar bu işler sadece size özeldir. Ortak paylaşım alanından dosya paylaşımı yapabilir, aynı sayfadayken anlık mesajlaşabilirsiniz.

Ortak takvim.

Etkinlik listesi, takip çizelgeleri elinizin altında. Kendiniz için kişisel, ekibiniz için ortak takvim etkinlikleri oluşturun. Tüm takviminizi tek noktadan görüntüleyin.

Dinamik alanlar, size uyan CRM.

Tüm alanlarda farklı sayfalara istediğiniz kadar özel alan ekleyebilirsiniz. İşlerinizi daha İyi ve verimli bir şekilde yönetmenize yardımcı olur.

dinamik alanlar tiny

Size uyan CRM Yazılım çözümü.

Formu doldurun, size ulaşalım!
ya da bizi arayın